Od 1 września śmieci na nowych zasadach

Rządowe zmiany w prawie wprowadzają obowiązkową segregację dla wszystkich mieszkańców miastai dodatkowy pojemnik na bioodpady! To oczywiście musi spowodować wzrost kosztów. Z dobrych wiadomości – zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej śmieci będą wywożone częściej.

Propozycje rządu oraz zmiany przepisów prawnych przyjęte przez Sejm nakładają na samorządy i wszystkich mieszkańców miasta nowe obowiązki. Musieliśmy dostosować nasz lokalny regulamin utrzymania czystościi porządku w Inowrocławiu do znowelizowanego prawa krajowego.

Od 1 września obowiązywać będą nowe zasady, które wprowadzają szereg zmian dotyczących odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Firmy zdecydują samodzielnie

Zmiana ustawy wprowadziła zupełnie nowe zasady odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, a więc po prostu z firm. Każdy przedsiębiorca musi zawrzeć indywidualną umowę na odbiór i zagospodarowanie wytwarzanych śmieci. Termin graniczny to 31 sierpnia!

Do końca wakacji PGKiM będzie odbierało odpadyz nieruchomości niezamieszkałych na dotychczasowych zasadach. Od 1 września każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do zawarcia umowy z firmą, która jest wpisana do rejestru działalności regulowanej. Oznacza to większą samodzielność, jak też większą odpowiedzialność przedsiębiorców za czystość w naszym mieście. Zmiana systemu to wynik zmian prawa, ale też galopujących cen i drastycznego wzrostu kosztów zagospodarowania odpadów.

Ustawodawca narzucił wysokość stawek za odbiór śmieci od przedsiębiorców, a to oznacza, że mieszkańcy musieliby dopłacać do systemu, co dla nas byłoby niedopuszczalne.

Dlatego zrezygnowaliśmy z odbioru odpadów od przedsiębiorstw, do 1 września muszą oni zawrzeć umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów z wybraną przez siebie firmą.

Pełen wykaz podmiotów świadczących te usługi dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej naszego Urzędu oraz na www.eko.inowroclaw.pl

Kompostowniki dla mieszkańców domków jednorodzinnych

Prawo daje właścicielom domów jednorodzinnych możliwość zakładania kompostowników i skorzystania z ulgi. Niestety takie rozwiązanie nie jest przeznaczone dla wszystkich.

Nie mogą z niego skorzystać mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

Zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczy wyłącznie właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Ci mieszkańcy, którzy zdecydują się kompostować odpady muszą pamiętać jednak o jednej ważnej zasadzie. Muszą się liczyć z tym, że nie będą odbierane od nich odpady zielone ani kuchenne. Nie będzie też możliwości oddania ich do PSZOK!

Będą kontrole segregacji śmieci

Zmiany prawa wprowadzone ustawą nakładają także na firmy odbierające odpady obowiązek kontroli segregacji śmieci.

Do każdego pojemnika muszą być wyrzucane wyłącznie odpady z danego typu. Jeżeli np. kontener na papier będzie „zanieczyszczony” innymi odpadami, wówczas takie śmieci będą odbierane jako niesegregowane (zmieszane).

Tak samo będą traktowane pozostałe odpady do segregacji. W takich przypadkach rząd przewidział nakładanie kar za brak segregacji śmieci. Niewłaściwa segregacja będzie skutkowała podwyższeniem opłaty nawet do czterokrotności stawki podstawowej!

Wszyscy segregujemy

Od 1 września każdy z nas ma obowiązek segregowania śmieci. Zgodnie z Ustawą wszyscy mieszkańcy Inowrocławia będą zbierać odpady aż do 5 pojemników. Nowością jest dodatkowa, obowiązkowa zbiórka odpadów BIO do pojemnika brązowego.

Segregować będziemy odpady do pojemników na PAPIER, SZKŁO, METALE I TWORZYWA SZTUCZNE, ZMIESZANE, BIO.

Jeżeli nie wiadomo do jakiego pojemnika wrzucić odpad, można skorzystać z wyszukiwarki odpadów przygotowanej specjalnie dla mieszkańców naszego Miasta na stronie: www.eko.inowroclaw.pl/wyszukiwarka

Obowiązki właścicieli i zarządcównieruchomości

Zgodnie z przepisami ustawy każdy właściciel nieruchomości – jej zarządca jest zobowiązany:

  • wyposażyć swoją nieruchomość w odpowiednią ilość pojemników do każdego rodzaju odpadów,
  • zapewnić swobodny dostęp do nich dla przedsiębiorstwa odbierającego śmieci,
  • utrzymywać pojemniki w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,
  • zabezpieczyć teren gromadzenia odpadów przed dostępem wody, utrzymywać go w czystości oraz sprzątać odpady, które ewentualnie wysypią się z pojemników.